tagi:
date 04.07.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Wioska indiańska Spytkowo koło Giżycka

Wioska indiańska Spytkowo koło Giżycka

Wypoczynek w Krainie Wielkich Jezior to wspaniała okazja, żeby wypocząć i odwiedzić lokalne atrakcje turystyczne. Niewątpliwie jedną z najbardziej popularnych jest wioska indiańska w samym sercu Mazur- na pograniczu Giżycka. To indiański raj dla dzieci – któż z nas nie bawił się kiedyś w Indian? Warto zabrać tam swoje pociechy, jak również samemu dowiedzieć się nieco o życiu i duchowości Indian. Wioska indiańska znajdująca się we wsi Spytkowo koło Giżycka to świetne miejsce do odwiedzenia.

Muzeum i wioska niedaleko żeglarskiego serca Mazur 

Okazuje się, że o życiu i zwyczajach Indian Ameryki Północnej wiemy zaskakująco mało. Mimo filmów i książek, a w żeglarskim świecie także szant które utworzyły nasz pogląd na te wspaniałe ludy. Wciąż wiele kwestii wymaga doprecyzowania i wyprostowania. Najwyższa pora na uzupełnienie tej wiedzy i wyprostowanie wielu niejasności i błędów. Wioska znajduje się w Spytkowie, koło Giżycka. Zdecydowanie warto przed rejsem, po jego zakończeniu lub w przerwie od żeglarskich przygód odwiedzić to piękne miejsce. Cały kompleks podzielony jest na dwie części. W muzeum, które jest umieszczone w starym, ponad stuletnim, poniemieckim budynku. Znajduje się tam pokaźna kolekcja eksponatów, strojów narzędzi, przedmiotów domowego użytku, zabawek, które przywołują ducha dawnych czasów. Druga część kompleksu to część plenerowa, naturalnej wielkości mała wioska indiańska z tipi, szałasami pary i platformą pogrzebową.

Bogata tradycja i obyczaje Indian na wyciągnięcie ręki

Okazuje się, że słynny taniec deszczu ma oczywiście swoje miejsce w tradycji ludowej rdzennych Ameryki Północnej. Jednak jego rola jest inna niż było nam to przedstawiane. Żywioł wody, który daje obfite plony i odpowiada za życie jest bardzo ważny w tradycji Indian. Ceremonia tańca deszczu rzeczywiście jest jednym z corocznych indiańskich świąt, niesie ze sobą jednak inne znaczenie. Koczownicze plemiona wiedziały, że woda daje życie roślinom. Rośliny natomiast zjadają zwierzęta, na które polują, jednak niszczy także ich domostwa i dobytek. Nie wywoływali oni zatem deszczu. Z kolei rolnicze plemiona, które już osiadły, rzeczywiście w swoim rytuale przywoływały wodę, aby ich plon był obfity.

Podobnie jest z fajką pokoju. Rzeczywiście, Indianie mają fajki do palenia tytoniu, jednak jest to dla nich  święta roślina i święta ceremonia. Fajki nie służyły więc do zawierania pokoju, a do modlitwy. Są przedmiotami rytualnymi i wciąż jednak jest to bardzo ważny element kultury duchowej Indian. Bez fajki pokoju nie odbędzie się żadne święto. 

Pamiętacie pióropusze z orlich piór na głowach Indian? Któż o takim nie marzył? Okazuje się, że nie każdy mógł taki pióropusz przywdziewać. Był to przywilej dla wyjątkowo zasłużonych wojowników. W ciągu życia otrzymywali oni orle pióra jako wynagrodzenie za swe wyczyny. To z nich tworzony był później pióropusz. Orły to także święte ptaki dla Indian, a ich pióra traktowane są z najwyższą czcią. 

Takie właśnie historię towarzyszą nam podczas zwiedzania wioski, stworzonej przez parę pasjonatów, którzy część swojego życia spędzili w prawdziwym tipi w sercu puszczy. Ich wiedza jest imponująca, a chęć dzielenia się nią, jak i pasją jest ogromna. 

Warsztaty i atrakcje dla dzieci 

Obiekt można odwiedzić zarówno indywidualnie z jak i zorganizować grupowe zwiedzanie. Warto się skrzyknąć z zaprzyjaźnionymi załogami, stworzyć grupę i wziąć udział w specjalnie przygotowanym, prawie trzygodzinnym programie. W trakcie którego po zwiedzaniu rozpalane jest ognisko, po którym następuje część poświęcona grom i wyzwaniom indiańskim, torom przeszkód z strzelaniu z łuku, rzutom tomahawkiem i innym atrakcjom.

Na terenie obiektu jest indiańska strzelnica, a także domek chlebowy, w którym odbywają się warsztaty wypiekania chleba, ale także mydlarskie i zielarskie. W wioskowym sklepiku można zakupić pamiątki, etniczną biżuterię, amulety i zabrać ze sobą w dalszą podróż ducha i mądrość Indian. Wioskę można zwiedzać od maja do września w godzinach 10-18. Program grupowy jest organizowany dla grup minimum 15 osobowych. Indywidualne zwiedzanie kosztuje 10 zł za osobę dorosłą, 7 zł bilet ulgowy, 30 zł bilet rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci). Program grupowy kosztuje 15 zł od osoby. Wioska indiańska Spytkowo koło Giżycka to świetna zabawa !!!

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl