Wyszukiwarka ofert close filters

Udogodnienia:

1990 - 2020
rok
0 - 500
KM
1 - 60
m

Wyposażenie dodatkowe:

Znaleziono ofert: 0

50% Ofert nie jest już dostępnych w tym terminie. Śpiesz się !
Brak wyników.

Port Sztynort

Port Sztynort

Jest to największy port na Mazurach.Wyróżnia go nie tylko wielkość, ale też doskonała lokalizacja, tuż przy Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Port Sztynort (po niemiecku: Steinort) już od wielu lat cieszy się sławą jednego z najważniejszych w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Już Ignacy Krasicki wysnuł tezę: „Kto ma Sztynort, to posiada Mazury”. Doświadczeni żeglarze zwykli z kolei uważać Sztynort za Port Royal mazurskich akwenów. 

 

Położenie portu Sztynort oraz sposoby dojazdu

Dotarcie do portu w Sztynorcie może okazać się nie lada wyzwaniem. Jedną z opcji dojazdu pozostaje niewątpliwie droga wojewódzka nr 650. Skręcamy w lewo przed wiaduktem nieopodal jeziora Przystań. Kolejny lewoskrętny manewr należy wykonać w Kamionku Wielkim. Alternatywnym szlakiem jest droga krajowa nr 63 – w takim wypadku skręcamy w prawo w Pozezdrzu lub Ogonkach. Lokalizacja Sztynortu jest dość specyficzna — opisywana miejscowość leży bowiem nad półwyspem, który odseparowuje Mamry, jezioro Dargin oraz jezioro Kisajno.Krótki rys historyczny Sztynortu

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Sztynort – choć być może nie jest najpopularniejszą miejscowością na Mazurach. To właśnie tu gościła wschodniopruska familia von Lehndorff. Oczywiście ślady długiego i dość turbulentnego okresu rezydowania tego rodu pozostały do dziś. Pozostałością po tamtym okresie jest majestatyczny pałac. Jest to notabene integralną częścią pruskiego zespołu pałacowo-folwarcznego. Rezydencją zarządza aktualnie Polsko-Niemiecka Fundacja Ochrony Zabytków Kultury. Warto przy okazji nadmienić, że losy pałacu nie zawsze były usłane różami. Zaraz po zakończeniu drugiej wony światowej przybytek został zajęty przez Rosjan. Taka sytuacja trwała aż do 1947 roku, kiedy to postanowiono włączyć ten wyjątkowy pałac do majątku tutejszego PGR-u. Również proces prywatyzacji nie był początkowo dla pałacu zbyt łaskawy – został on bowiem wykupiony przez prywatnego właściciela, który angażował swoje środki przede wszystkim na rzecz portu w Sztynorcie. Na uwagę zasługuje również zagospodarowanie otoczenia pałacu – w dębowych bulwarach w otoczeniu kompleksu odkryć można drzewa liczące sobie 300, 400, a nawet 1000 lat.


Port w Sztynorcie – imponujący potencjał drzemiący w niepozornej miejscowości

Port w Sztynorcie pod względem swoich możliwości wręcz deklasuje inne podobne przystanie w Polsce. Opisywane nabrzeże jest w stanie pomieścić aż 600 łodzi jachtowych. Bogate zaplecze pozwala na kompleksowe serwisowanie jachtów (w tym także na przeprowadzenie koniecznych napraw). Port posiada wszystkie niezbędne udogodnienia takie jak: zaplecze sanitarne, pensjonat, restaurację oraz przestrzeń do organizacji wydarzeń kulturalnych. Port Sztynort posiada na swoim terenie nawet stację paliw oraz bazę Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.Na obszarze mariny znajduje się nie tylko pensjonat i klasyczny kapitanat, ale także pole namiotowe i kempingowe. Zmęczeni żeglarze mogą posilić się na miejscu dzięki sprawnie działającej gospodzie Zęza. Na terenie portu można także sięgnąć po strawę duchową. Tutejszy amfiteatr jest w stanie przyjąć aż 2 tysiące gości. Zastosowanie tego obiektu jest niebywale wszechstronne. W okresie letnim aranżuje się tam nie tylko ekscytujące koncerty szantowe, ale także msze polowe. Ponadto, marina zapewnia możliwość wypożyczenia atrakcyjnego sprzętu rekreacyjnego, takiego jak, chociażby rowery wodne w cenie 20 złotych za godzinę lub kajaków w cenie 10 złotych za godzinę. Godnym uwagi walorem – zwłaszcza dla osób pragnących odetchnąć nieco od miejskiego zgiełku i zażyć głębokiego relaksu – są z pewnością keje ze strefą ciszy.


Port w Sztynorcie – imponujący potencjał drzemiący w niepozornej miejscowości

Port w Sztynorcie pod względem swoich możliwości wręcz deklasuje inne podobne przystanie w Polsce. Opisywane nabrzeże jest w stanie pomieścić aż 600 łodzi jachtowych. Bogate zaplecze pozwala na kompleksowe serwisowanie jachtów (w tym także na przeprowadzenie koniecznych napraw). Na obszarze mariny znajduje się nie tylko pensjonat i klasyczny kapitanat, ale także pole namiotowe i kempingowe. Zmęczeni żeglarze mogą posilić się na miejscu dzięki sprawnie działającej gospodzie Zęza. Na terenie portu można także sięgnąć po strawę duchową. Tutejszy amfiteatr jest w stanie przyjąć aż 2 tysiące gości. Zastosowanie tego obiektu jest niebywale wszechstronne. W okresie letnim aranżuje się tam nie tylko ekscytujące koncerty szantowe, ale także msze polowe. Ponadto, marina zapewnia możliwość wypożyczenia atrakcyjnego sprzętu rekreacyjnego, takiego jak, chociażby rowery wodne w cenie 20 złotych za godzinę lub kajaków w cenie 10 złotych za godzinę. Godnym uwagi walorem – zwłaszcza dla osób pragnących odetchnąć nieco od miejskiego zgiełku i zażyć głębokiego relaksu – są z pewnością keje ze strefą ciszy.

 

Port w Sztynorcie – praktyczne informacje - czarter jachtu

Pot w Sztynorcie pokrywa imponująca powierzchnię 51 hektarów. Od lat 90. portem interesowały się różnorakie podmioty. Od 1997 roku zarząd na d portem przejęła firma Tiga Yacht. W 2018 roku port stał się przedmiotem licytacji. Od tego momentu pieczę nad nim sprawuje spółka King Cross.

Docierając do przystani, zaleca się cumowanie na boi lub równoległe (longside). Opłaty postojowe dla jednostek pływających powyżej 29 stóp wynoszą 30 złotych plus 1 złotych od osoby. Na terenie nabrzeża istnieje możliwość slipowania łodzi. Warto przy okazji nadmienić, że w przypadku dokonania zakupów w sklepie lub dowolnym punkcie gastronomicznym na terenie portu, przysługuje nam przywilej bezpłatnego cumowania aż do 3 godzin. Oczywiście wewnątrz miasteczka żeglarskiego można skorzystać z darmowego Wi-Fi. Ponadto, na obszarze portu istnieje okazja, aby rozpalić ognisko lub grilla. Entuzjaści turystyki wodnej z pewnością docenią fakt istnienia odpompowni toalet chemicznych. 

Port w Sztynorcie to także doskonałe miejsce na wynajęcie jachtu. Szeroka oferta pozwoli dopasować odpowiednią jednostkę w zależności od indywidualnych preferencji żeglarza. Znajdziemy tutaj praktycznie każdy model jachtu żaglowego, szybkie motorówki jak Viva 606 oraz wygodne i przestronne houseboaty, które można wyczarterować bez patentu.