tagi:
date 26.06.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Rejs szlakiem żeglarskim Giżycko – Mikołajki

Szlak żeglarski Giżycko Mikołajki

Ten malowniczy szlak to pozycja obowiązkowa na liście mazurskich podbojów – znają go na pewno wszyscy żeglarze. Obejmuje dwa najbardziej znane jeziora i kilka mniejszych oraz jedne z najbardziej znanych kanałów na Mazurach. Trasa kończy się w Mikołajkach – nieoficjalnej stolicy polskiego żeglarstwa. W gwarze żeglarskich opowieści, przy koncertach szant odpoczniesz po wodnych przygodach. Prześledź z nami atrakcje i wypłyń w rejs szlakiem żeglarskim Giżycko – Mikołajki.

Start w Giżycku

Giżycko to najchętniej wybierane miejsce, z którego można wystartować w rejs. Położone jest w samym sercu Krainy Wielkich Jezior. Stąd możemy udać się w wiele malowniczych taras szlakiem mazurskich jezior i zapomnieć o miejskim zgiełku. Dajmy się bez reszty pochłonąć wszechobecnej żeglarskiej atmosferze przygody. 

Piękne mariny znajdujące się po obu stronach miasta- na jeziorze Niegocińskim i na Kisajnie, kanały. Doskonale rozwinięta oferta czarterowa i gastronomiczna powoduje, że jest to pierwszy wybór większości wodniaków.

Mamy tu wiele atrakcji turystycznych. Zdecydowanie najbardziej znaną jest Twierdza Boyen. Jest ona nie lada gratką dla miłośników historii i militariów. Twierdza o kształcie pięcioramiennej gwiazdy miała charakter obronny, blokujący. Znajduje się na wąskim pasmie lądu między jeziorami Kisajno i Niegocin. W rejs możesz wystartować z obu tych jezior. 

Kanały w Giżycku

Płynąc do Mikołajek najpierw kieruj się na południowy wschód. Kiedy zdecydujesz się startować z jeziora Kisajno, czeka cię przeprawa przez kanał Łuczański, zwany też Giżyckim. Malownicze zakamarki Giżycka, przez które wije się  dwukilometrowy kanał oraz  zabytkowy obrotowy most z XIX wieku to miejsca, które zdecydowanie warto odwiedzić. Most otwiera się dla ruchu wodnego w ściśle określonych godzinach. 

Jeżeli wolisz płynąć bocznymi drogami możesz obrać trasę przez kanał Piękna Góra. Przy okazji zwiedzając niewielkie jezioro Tajty. Później możemy zwiedzić kanał Niegociński. Za kanałem rozpościera się malownicze i wielkie jezioro Niegocin.

Romantyczny Niegocin

Jest to trzecie co do wielkości jezioro w Polsce. Ma ono długość 10,8 km, a szerokość 4,8 km – zdecydowanie jest więc gdzie pożeglować. Przeważają tu południowe wiatry, co sprawia, że jest to istny raj dla żeglarzy. 

Warto odwiedzić położoną na Niegocinie legendarną Wyspę Miłości, inaczej zwaną Wyspą Francuską oraz Kępą Grajewską. Z wyspą łączy się romantyczna historia dwóch żołnierzy z armii napoleońskiej, którzy zostali uratowani przez piękną dziewczynę. Romans utrzymywany w tajemnicy dał początek pięknej, romantycznej historii. Dziś na wyspie znajduje się pamiątkowa tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Spokój, rybacki akcent i dalej- ku Mikołajkom

Kiedy już pożeglujemy po Niegocinie, udajmy się w dalszą część szlaku nad Jezioro Boczne. Nad jeziorem leży wieś Rydzewo. To spokojne miejsce, w którym możemy odpocząć od turystycznego i tawernowego gwaru. Tutejszą sielską atmosferę tworzy gospoda Pod Czarnym Łabędziem. Dzięki sprzętom rybackim i lampom naftowym można poczuć prawdziwy mazurski klimat. Archeolodzy odkryli tutaj pozostałości staropruskich, nawodnych osad palowych.

Po odpoczynku wpływamy na jezioro Jagodne, na którego prawym brzegu znajdują się porty Jagodne i Dalpol. Niepostrzeżenie jezioro Jagodne zmienia się w Szymoneckie. Kolejny odcinek trasy to małe jeziora Szymon, Kotek Wielki i dalej, kanałem Lelewskim, jezioro Tałtewisko. Stąd to już rzut beretem przez kanał Tałcki do jeziora Tałty. Głębokiego na 51 m, długiego na 12,5 km i szerokiego na 1,8 km. Na południowym skraju znajdują się Mikołajki. Płynąc na północ dopłyniesz do malowniczego jeziora Ryńskiego. Na brzegu jeziora leży miasto Ryn obfitujące w różne atrakcje historyczne. 

Żeglarski klimat Mikołajek

Tak oto docieramy do samego centrum kultury żeglarskiej, za jakie uznaje się Mikołajki. Można tu spędzić wspaniale czas w porcie, czy w tawernach. Podczas koncertów szant, wśród zgiełku i żeglarskich opowieści, spędzając niejeden wieczór w duchu żeglarskim na lądzie. Cała trasa mierzy od około 37 km. W zależności od obranego kursu, wiatru i odwiedzanych po drodze porów może potrwać od trzech godzin, aż po cały dzień. Warto więc odbyć  rejs szlakiem żeglarskim Giżycko – Mikołajki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl