tagi:
date 10.06.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Most obrotowy w Giżycku – godziny otwarcia w 2020 roku

most obrotowy gizycko

Giżycko jest urokliwym miasteczkiem usytuowanym na terenie Krainy Wielkich Jezior, które od wielu lat ściąga rzesze turystów spragnionych nowych, nietuzinkowych wrażeń. Imponujący potencjał turystyczny Giżycka jest bezdyskusyjny.

Co ważne, nie ogranicza się on jedynie do walorów czysto przyrodniczych. Giżycko może być wymarzonym miejscem dla turystyki historycznej. Jednym z argumentów potwierdzających tę tezę jest manualnie obsługiwany most obrotowy. Co ciekawe, jest to jedna z niewielu konstrukcji o tym profilu na Starym Kontynencie.

Godziny otwarcia mostu obrotowego w Giżycku w 2020 roku

Terminarz dostępności mostu dla ruchu wodnego jest różny w zależności od tego, czy mamy na myśli ścisły sezon, czy też pozostały okres w ciągu roku.

Ścisły sezon:

• od 8.05 do 8.25,
• od 10.35 do 11.25,
• od 12.05 do 12.55,
• od 13.35 do 14.25,
• od 16.05 do 17.25,
• od 18.35 do 18.55,
• od 20.35 do 21.05 (do 18 sierpnia).

Poza ścisłym sezonem:

• od 10.35 do 10.55,
• od 12.05 do 12.55,
• od 13.35 do 14.25,
• od 16.05 do 17.25.

Ścisły sezon trwa od 20 czerwca do 31 sierpnia oraz od 1 do 5 maja. Pozostała część sezonu pokrywa przedział czasowy pomiędzy 1 kwietnia a 19 czerwca (z wyjątkiem początkowych pięciu dni maja) oraz od 1 września do 31 października.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że precyzyjny moment otwarcia określa obsługa mostu. Najlepiej jest zatem zadzwonić z odpowiednim wyprzedzeniem i osobiście upewnić się, co do konkretnego punktu czasowego, w którym ma zostać udostępniona przeprawa.

Mając to na uwadze, podajemy numery telefoniczne umożliwiające nawiązanie kontaktu z obsługą mostu:

• 726-888-878 (linia komórkowa),
• 87-428-12-56 (linia stacjonarna).

Most obrotowy w Giżycku jako przykład niekonwencjonalnej koncepcji technicznej

Już sama nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z naprawdę nietuzinkową konstrukcją. Prezentowany most – w przeciwieństwie do innych konstrukcji tego typu nie podnosi się, lecz obraca. Takie nietypowe podejście wynikło z bardzo pragmatycznych potrzeb. Obrotowy most wybudowano bowiem po to, aby kanały pozostały przepływane nawet w sytuacji, kiedy do miejscowości wpływa okazały statek. Ku zaskoczeniu turystów, samą procedurę obracania mostu można zrealizować całkowicie samodzielnie. Co istotne, czynność ta nie wymaga wcale wyjątkowej tężyzny fizycznej. Wszystko to za sprawą inteligentnie zaprojektowanego mechanizmu, w który wkomponowano różnego rodzaju korby, wignie oraz koła zębate. Dzięki temu ważącą niemal 100 ton konstrukcję można przesunąć w zaledwie 5 minut.

otwieranie mostu obrotowego w gizycku
Otwieranie mostu obrotowego w Giżycku

Most obrotowy w Giżycku – ogólny rys historyczny

Początki opisywanej konstrukcji sięgają jeszcze okresu zaborów. Za wzniesienie mostu odpowiadała firma Bechelt C.O. Grundberg und Shel, która swoją siedzibę miała w Zielonej Górze. Pierwotnym zamysłem, jaki przyświecał twórcom mostu, była chęć ułatwienia komunikacji Giżycka z Twierdzą Boyen. Inżynierowie postawili na bezkompromisową innowacyjność. Kluczowym elementem konstrukcji było bowiem przesuwne przęsło. W odróżnieniu od innych popularnych rozwiązań mogło być ono zwodzone w bok.

Lata 60. XX wieku są dla mostu niezwykle turbulentnym okresem. Wtedy to właśnie zdecydowano się wzbogacić konstrukcję o napęd elektryczny. Ta skądinąd kontrowersyjna idea miała jednak opłakane skutki. Mocne uderzenia przyczyniły się bowiem do destrukcji nabrzeża. Efektem była rozbiórka mostu i wzniesienie alternatywnego mostu saperskiego. Ta ostatnia decyzja spotkała się jednak z bardzo chłodnym przyjęciem przez tutejszych mieszkańców. W 1993 roku most znowu otwarto i można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że wrócił on do swojej dawnej świetności.

Alternatywny wariant – przeprawa Kanałem Niegocińskim

Jeśli most jest akurat zamknięty nie mamy ochoty „utknąć w korku” w Kanale Giżyckim, warto skorzystać z dostępnej alternatywy. Jedną z nich jest przepłynięcie Kanałem Niegocińskim, potocznie nazywany „starym kanałem”

Niedawno pogłębiony kanał ma obecnie na tyle wystarczającą głębokość, że większość pływających jednostek, jest w stanie swobodnie go przepłynąć bez konieczności podnoszenia miecza.

Opinie turystów – czy warto zobaczyć most obrotowy w Giżycku?

Urok prezentowanej w naszym artykule konstrukcji nie sposób zawrzeć jedynie w suchym opisie technicznym czy notce historycznej. Turyści opisują most obrotowy jako ewenement na skalę europejską.

Uwagę przyjezdnych przykuwają liczne restauracje. Delektowanie się swoim ulubionym specjałem serwowanym w okolicznym lokalu sprawia, że osobiste podziwianie mostu obrotowego w Giżycku staje się jeszcze przyjemniejsze. Na pochwałę zasługuje także pełen profesjonalizm oraz życzliwość i proaktywne podejście obsługi mostu.

Zagraniczni turyści opisują konstrukcję jako fascynujące „arcydzieło techniczne” i obowiązkowy punkt turystyczny podczas pobytu w Giżycku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl