tagi:
date 05.07.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Mazurskie tężnie solankowe w Gołdapi

Mazurskie tężnie solankowe w Gołdapi

Mazury są krainą, która nie bez powodu uznaje się za swoiste eldorado amatorów turystyki wodnej. Istnieją jednak takie miejscowości na mapie tego rejonu, które znakomicie wpiszą się w preferencje miłośników spokojnego wypoczynku, który – choć być może pozbawiony dawki ubarwiającej życie adrenaliny, nadal kryje w sobie swój unikalny urok. Mazurskie tężnie solankowe w Gołdapi – wyjątkowe miejsce na mapie regionu.

Gołdap – jedyne oficjalne uzdrowisko na Warmii i Mazurach

Gołdap jest znakomitą opcją dla wszystkich tym, którym zależy na poprawie zdrowia i ukojeniu skołatanych nerwów. Nasze doświadczenia życiowe są bowiem często różnorodne i nie zawsze turystyka priorytetyzująca wzmożony wysiłek fizyczny i sporą intensywność doznań emocjonalnych jest optymalnym rozwiązaniem. W innych wypadkach znakomitym pomysłem okaże się wyprawa do Gołdapi – kurortu o profilu borowinowo-klimatycznym, którego domeną jest leczenie między innymi schorzeń dróg oddechowych, chorób kardiologicznych i przypadłości kobiecych.

Tężnie solankowe w Gołdapi – podstawowe informacje

Biorąc pod uwagę powierzchnię, tężnie solankowe w Gołdapi plasują się na 4. miejscu w naszym kraju. Ich długość kształtuje się na poziomie 220 metrów, natomiast wysokość wynosi 8 metrów. Gradiernie są wyśmienitym akcentem komplementarnym akcentem, który dopełnia uzdrowiskowy charakter miejscowości. Ekstrakcja solanki następuje w utworach jury dolnej na głębokości 646 metrów. Na obszarze tężni wytwarza się specyficzny mikroklimat. Ekspozycja naszego organizmu na jego pozytywne oddziaływanie następuje poprzez błony śluzowe nosa i skórę, przez które przedostaje się aerozol. Wskazania do skorzystania z tężni są niezwykle szerokie. Dobrodziejstwa tego przybytku odczują nie tylko osoby zmagające się z chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak na przykład astma, nadciśnienie tętnicze, alergie tudzież dolegliwości tarczycy. Również wszyscy ci, którzy kwestię zdrowia traktują holistycznie i szukają po prostu wytchnienia po wyczerpujących dniach w pracy. Wszak w toku rozwoju filozofii i psychologii człowiek stawał się postrzegany jako psychofizyczna jedność.

Dbanie o zdrowie nie musi być wcale nudne – epicka grota solna czeka na Gości

Na terenie gradierni znajduje się malownicza grota solna. Co ważne, wykreowany w niej mikroklimat jest niezwykle podobny do tego, który występuje nad morzem. Przebywając w pieczarze, wystawiamy nasz organizm na pozytywne działanie ważnych mikroelementów, które występują na jej terenie. Należą do nich przede wszystkim selen, magnez, potas, żelazo, sód, brom i miedź. Błogie wyciszenie ukoi nasze nerwy niczym nadmorski szum fal i – co nie do przecenienia – nie będziemy musieli się udawać w tym celu bezpośrednio nad morze.

Pijalnia wód mineralnych – sposób na utrwalenie sugestywnego doświadczenia w pobycie w uzdrowisku Gołdap

Oprócz tężni przybywający do Gołdapi turyści mogą delektować się różnymi rodzajami wód mineralnych. Lecznica woda mineralna 0,6% chlorkowo-borowa pozyskiwana jest z utworów jury dolnej na głębokości 646 metrów poprzez otwór wiertniczy Gołdap Zdrój 1. Wywiera ona dobroczynny wpływ na metabolizm dzięki pobudzeniu aktywności takich narządów jak trzustka, żołądek i wątroba. Suma składników aktywnych w roztworze kształtuje się na poziomie 5970,97 mg/dm3.

Oczywiście Goście mogą uraczyć się także klasyczną wodą mineralną, która uzyskiwana jest w utworach kredy górnej poprzez odwiert Gołdap Zdrój 2 na głębokości 426 metrów. W tym wypadku suma składników stałych jest niestety wyraźnie niższa. Wynosi ona bowiem 1226,58 mg/dm3. Kompozycja płynu jest niezwykle korzystna dla osób prowadzących aktywny tryb życia, które muszą zapobiegać deficytowi elektrolitów.

Różne sposoby na spędzenie wolnego czasu nieopodal gradierni

Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, projektanci, którzy aranżowali przestrzeń wokół tężni dali nam spore pole manewru w kwestii nietuzinkowych form aktywnego wypoczynku. Wokół gradierni i wybrzeża Jeziora Gołdap znajduje się plac zabaw dedykowany przedstawicielom różnych pokoleń. Dodatkowo możemy także zagrać partię w minigolfa. Kijki do gry wypożyczymy gratis, odwiedzając Pijalnię Wód Mineralnych i Leczniczych.

Ceny za niektóre atrakcje związane z tężniami

Całe szczęście ceny większości opcji nie są wygórowane. Maksymalnie jednogodzinna inhalacja w minitężni kosztuje osobę dorosłą 5 PLN, natomiast dziecko po ukończeniu 7.roku życia 2,5 PLN. Osoby dorosłe mogą także wykupić dedykowany karnet, który obejmuje 10 wejść. Abonament trzeba jednak wykorzystać w ciągu miesiąca. Wstęp na punkt widokowy w tężni solankowej, z którego doskonale widać panoramę dzielnicy kuracjuszy, również nie powinien być obciążeniem dla naszego budżetu. Bilet normalny dla dorosłych kosztuje 4 PLN, z kolei la dzieci powyżej 7. roku życia -2 PLN. Można również zamówić 45-minutową sesję w grocie solnej w cenie 10 PLN od osoby dorosłej. 5 PLN to koszt sesji od dziecka, które ma już za sobą swoje 7 urodziny. Mazurskie tężnie solankowe w Gołdapi świetne miejsce na błogie dni.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl