tagi:
date 15.06.2021
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Co to są regaty żeglarskie, jakie są nagrody?

regaty

Na pewno nieraz widziałeś taniec żaglówek majestatycznie sunących po wodach zatoki, jeziora lub morza. Nie ma nic piękniejszego niż jacht pod pełnymi żaglami wykorzystujący maksimum swoich możliwości, tnący fale. Regaty są wspaniałą okazją do podziwiania wielu pięknych żaglówek lub nawet żaglowców. Odbywają się w sezonie, najczęściej między majem a październikiem.

Sportowa rywalizacja i kultura

Żeglarstwo jest jedną z najciekawszych dyscyplin sportowych. Równocześnie jest to wspaniała szansa rozwoju i aktywności dla każdego, kto chce. Wiele jachtklubów i stanic żeglarskich oferuje możliwość udziału w regatach nie tylko żeglarzom z patentami, ale także niedoświadczonym miłośników żeglarstwa. To niesamowita okazja do doskonalenia swych umiejętności żeglarskich, nawiązania przyjaźni na całe życie i spróbowaniu swoich sił w wyścigu. 

Regaty, czyli wyścigi łodzi żaglowych odbywają się wzdłuż wyznaczonej przez organizatorów trasy. Kolejne punkty kontrolne oznaczone najczęściej za pomocą boi trzeba mijać wyznaczoną przez organizatorów burtą w określonym przedziale czasu, uczestnicy zobowiązują się także przestrzegać przepisów regulaminu regat. Całego wyścigu pilnuje komisja regatowa, i komisja protestowa, sędziowie decydują o tym, która jednostka zdobywa które miejsce, a dodatkowo na wyznaczonym statku znajduje się zwykle miejsce dla dziennikarzy i fotografów, którzy przyglądają się regatom i uwieczniają jednostki na pamiątkowych zdjęciach.

Żeglowanie w stadzie i w każdych warunkach

Jedną z najtrudniejszych umiejętności jest odnalezienie się i bezpieczne manewrowanie łodzią w bliskim sąsiedztwie z innymi żaglówkami. Trzeba pamiętać, że na pokładach każdej z nich są załogi rządne zwycięstwa, każdy sternik chce też pływać zgodnie z wybraną przez siebie taktyką. Jeśli w regatach startuje dużo jednostek, start jest naprawdę ciekawym i emocjonującym momentem całości. 

Ważne jest to, by prowadzić jednostkę bezpiecznie i bezkolizyjnie, z zastosowaniem przepisów i regulaminu regat. To nie lada zadanie, tym bardziej że każdy chce znaleźć się na podium. Podobnie trudnym zadaniem jest żegluga w warunkach słabowiatrowych, jak i przy silnym wietrze. Regaty są wtedy popisem najlepszych umiejętności lub przeciwnie – po prostu piknikiem na wodzie, kiedy wiatr nie chce dmuchać w żagle. Wszystko wtedy zależy od pomysłowości załóg. Z kolei kiedy wiatr jest silny, ogromną wagę przykłada się do bezpieczeństwa i zachowania odpowiednich odległości między jednostkami tak, by manewry nie powodowały kolizji.

Wyścigi na małą i wielką skalę

Najczęściej wyścigi organizowane przez lokalne jachtkluby i mariny są krótkie, jedno lub dwuetapowe. Cały wyścig trwa czasem 1-2 dni, ale są także regaty trwające dłużej. Jednostki wyposażone w specjalne lokalizatory mogą ścigać się przez wiele dni nawet dookoła świata. Jednym z najbardziej majestatycznych wyścigów, jakie możemy obserwować to Tall Ship Races, w którym ścigają się wielkie żaglowce.

Regaty mogą odbywać się na każdym żeglownym zbiorniku wodnym. Nie są więc rzadkością regaty odbywające się nawet na zalewach, na których na co dzień można spotkać żaglówki. Oczywiście wiele regat rozgrywanych jest na naszych pięknych jeziorach. Ich trasa może znajdować się na jednym akwenie, a czasem przebiega wzdłuż dłuższej trasy. Nad morzem regaty odbywają się najczęściej blisko brzegu tak, by kibice mogli podziwiać żaglówki. 

Kto organizuje regaty i co można wygrać?

Regaty są organizowane przez kluby żeglarskie znajdujące się na akwenach żeglownych. Często są także organizowane przez lokalne władze. Główną nagrodą każdych regat jest puchar, który wygrywają najlepsi. Bardzo często dodatkowe nagrody są przekazywane przez sponsorów wyścigów i są rozlosowywane wśród zwycięzców. Nic nie jest jednak większą nagrodą niż wspomnienia, zdobyte doświadczenia i nawiązane przyjaźnie – rywalizacja najczęściej nie jest najważniejszą częścią regat.

W trakcie regat ma często miejsce wiele różnych dodatkowych atrakcji takich jak huczne zakończenie regat i rozdanie nagród oraz szantowe koncerty, grille i ogniska. To prawdziwa gratka dla żeglarzy, załogi wymieniają się spostrzeżeniami i gratulują sobie wygranej, planują kolejne starty i dyskutują o swoich niedociągnięciach. Spędzanie czasu w takiej atmosferze, w duchu zdrowej rywalizacji i w otoczeniu kultury ludzi morza najlepiej spędza się letnie weekendy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl