date 23.05.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Siła wiatru w skali Beauforta w żeglarstwie

Siła wiatru w skali Beauforta

Wiatr jest takim aspektem meteorologicznym, który bez żadnego cienia wątpliwości odgrywa istotną rolę w żeglarskim świecie. Dla aktywnego żeglarza istotny czynnik to przede wszystkim prędkość (tak zwana siła wiatru). Można ją wyrażać w węzłach lub kilometrach na godzinę. Istnieje klasyfikacja, która pozwala rozpoznać przychylność wiatru bez używania specjalistycznych przyrządów. Mowa tu oczywiście o skali Beauforta. Pozwala ocenić siłę wiatru na podstawie charakterystycznych wizualnych oznak. Zanim przejdziemy do skali i jej charakterystyki, pochylmy się na chwilę nad historią prezentowanej metodologii. Czym jest siła wiatru w skali Beauforta w żeglarstwie ?

Geneza skali Beauforta

Nazwa opisywanej podziałki pochodzi od nazwiska Francisa Beauforta – oficera brytyjskiej marynarki, który wspomnianą skalę opracował już w 1805 roku. Jej najważniejszym walorem jest możliwość estymowania siły wiatru bez konieczności użycia dedykowanych narzędzi pomiarowych. ( anemometry). Co ciekawe, w czasach współczesnych skala Beauforta została w pewnym stopniu uzupełniona. Po to by bardziej precyzyjnie oddawać dotkliwość huraganu. Tym uzupełnieniem jest tak zwana skala Saffira-Simpsona, która jest podzielona na poszczególne kategorie. W tym przypadku klasa 1. jest ekwiwalentem 12. stopnia skali Beauforta. Klasa 2. – 13. stopnia, et cetera. Skala Beauforta stała się również inspiracją do opracowania skali Fujity. Ma ona zastosowanie do mierzenie intensywności trąby powietrznej i zakresu potencjalnych zniszczeń.

Warto przy okazji nadmienić, że skala Beauforta wyewoluowała do postaci międzynarodowego standardu dopiero w 1939 roku. Wprowadzono wtedy graniczne miary prędkości wiatru oraz wysokości morskich fal.

Opisy wszystkich stopni skali Beauforta z uwzględnieniem oddziaływania wiatru na powierzchnię wody oraz jednostkę pływającą.

0 stopni w skali Beauforta (cisza)

Prędkość wiatru kształtuje się na poziomie maksymalnie 1 kilometra na godzinę. Tafla wody pozostawia lustrzane odbicie. Na łodzi widzimy zwisające żagle.

1 stopień w skali Beauforta (powiew)

Wiatr wieje z prędkością 1-6 kilometrów na godzinę (1-3 węzłów). Na powierzchni akwenu dostrzegamy zmarszczki oraz delikatne łuskowate fale. Żagle stoją stabilnie.

2 stopień w skali Beauforta (słaby wiatr)

Prędkość wiatru mieści się w przedziale 7-11 kilometrów na godzinę (4-6 węzłów). Na wodzie zauważyć można małą, wyrazistą falę. Jest to dość dobry wiatr do żeglugi, którego muśnięcie możemy poczuć na naszej własnej skórze.

3 stopień w skali Beauforta (łagodny wiatr)

Wiatr charakteryzuje się siłą 12-19 kilometrów na godzinę (7-10 węzłów). Na tafli akwenu widzimy dłuższe fale, które wyróżniają szkliste grzbiety. Jachty są lekko rozkołysane. Liście i małe gałązki są w nieustannym ruchu.

4 stopień w skali Beauforta (umiarkowany wiatr)

Prędkość wiatru osiąga poziom 20-28 kilometrów na godzinę (11-16 węzłów). Na morzu zauważamy niewielkie fale, które odznaczają się pienistymi grzbietami. Wiatr o tym natężeniu jest optymalny do żeglugi. Większe gałęzie zaczynają się ruszać. Papier i kurz unoszą się w górę.

5 stopień w skali Beauforta (świeży wiatr)

Wiatr ma siłę 29-39 kilometrów na godzinę (17-22 węzłów). Fale zdają się nieco groźniejsze z racji gęstych białych grzebieni i większej długości. Słychać pogwizdywanie wiatru i pomruk ze strony morza. Jedynie większe jachty zachowują pełne żagle.

6 stopień w skali Beauforta (silny wiatr)

Prędkość wiatru osiąga poziom 40-50 kilometrów na godzinę (22-27 węzłów). Widzimy niebezpieczne długie wysokie fale z pianą na grzbietach. Pojawiają się grzywacze i bryzgi. Jachty delikatnie refują żagle. Wierzchnie nakrycie głowy może zostać zerwane.

7 stopień w skali Beauforta (bardzo silny wiatr)

Siła wiatru osiąga poziom 51-62 kilometrów na godzinę (28-33 węzłów). Na tafli wody obserwujemy pianę, która tworzy charakterystyczne pasma. Morze jest już wzburzone. Jachty mają zmniejszone przednie żagle. Na lądzie widzimy, jak wiatr miota całymi drzewami.

8 stopień w skali Beauforta (sztorm, wicher)

Prędkość, z jaką wieje wiatr, jest już zdecydowanie niebezpieczna – osiąga poziom 63-75 kilometrów na godzinę (34-40 węzłów). Na powierzchni wody nie sposób nie zauważyć dużych fal z porozrywanymi grzbietami, które ulegają ciągłej rotacji. Obserwujemy pasma piany, które powstają wzdłuż kierunku wiatru. Łodzie mają wtedy mocno zrefowane żagle. Na lądzie widzimy porozrzucane gałązki, które oderwały się od drzew.

9 stopień w skali Beauforta (silny sztorm)

Siła wiatru budzi w tej sytuacji autentyczny respekt – 76-87 kilometrów na godzinę (41-47 węzłów) to poziom, który może przerazić nawet największego śmiałka. Ogromne fale (2,75 metrów długości) z bardzo gęstą pianą. Zaczynamy dostrzegać zaginające się grzbiety fal i znaczne bryzgi. Niestety – mniejsze jednostki pływające ulegają destrukcji!

10 stopień w skali Beauforta (bardzo silny sztorm)

Prędkość wiatru mieści się w przedziale 88-102 kilometrów na godzinę (48-55 węzłów). Na wodzie widać złowieszcze ogromne fale, które co jakiś czas ulegają przełamaniu. W tej fazie powierzchnia akwenu jest biała, a widoczność – już ograniczona.

11 stopień w skali Beauforta (gwałtowny sztorm)

Wiatr zyskuje na sile – prędkość 103-117 kilometrów na godzinę (56-63 węzłów) to przekroczenie kolejnej granicy tolerancji. Fale stają się wyjątkowo wielkie. Zniszczeniu ulega znaczna część konstrukcji jachtowej.

12 stopień w skali Beauforta (huragan)

Prędkość wiatru przebuja granicę 117 kilometrów na godzinę (63 węzłów). Na morzu widzimy monstrualne fale i dominującą biel urozmaiconą bryzgami. Widzialność jest już znacząco zakłócona. Dochodzi wtedy do masowych zniszczeń całych jachtów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl