tagi:
date 15.07.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Zagroda żubrów – Wolisko koło Giżycka

Zagroda żubrów Wolisko koło Giżycka

Podczas rejsu po mazurskich jeziorach warto zaplanować kilka ciekawych wypadów na ląd i odpocząć od wodnych zmagań. Jednym z nietypowych i zdecydowanie godnych polecenia miejsc jest zagroda żubrów w Wolisku, nieopodal jeziora polodowcowego o tej samej nazwie. To jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w których można spotkać te wspaniałe, majestatyczne zwierzęta. Jeszcze do niedawna groziło im wyginięcie. Zagroda żubrów – Wolisko koło Giżycka.

Ostoja odratowanego gatunku

Podczas odpoczynku od wodnych szaleństw warto zajrzeć w to urokliwe miejsce leżące na terenie Puszczy Boreckiej. Okazuje się, że to nie lada gratka dla miłośników dzikiej przyrody.  Zagroda to nie jedyne miejsce w okolicy, w którym można spotkać żubry. 80 osobników tego gatunku żyje na wolności na całym obszarze puszczy. Stąd zawędrowały nawet do puszczy Augustowskiej i Rominckiej. 

Żubry w wyniku kłusownictwa i nieprzemyślanej polityki leśnej oraz działań wojennych prawie zniknęły z naszych lasów. W XVII wieku całkowicie zniknęły z Puszczy Białowieskiej (żubr nizinny). Po pierwszej połowie XX wieku także z Kaukazu (żubr kaukaski). Na szczęście dzięki hodowlanej parze tych majestatycznych olbrzymów i osobnikom sprowadzonym z ogrodów zoologicznych i zwierzyńców, udało się odtworzyć gatunek. Dziś można go spotkać, spacerując po mazurskich lasach. 

Historia tutejszych stad jest niezwykle ciekawa. W 1956 roku naukowcy z Polskiej Akademii Nauk przywieźli do niej stado żubrów, gdzie żyły do roku 1977. Podczas remontu zagród zwierzęta uciekły do lasu. Od tej pory żyją na wolności. W Ośrodku Hodowli Żubrów, który znajduje się nieopodal leśniczówki, o określonych godzinach odbywa się karmienie stada. Turyści w sezonie letnim mają możliwość obserwować je ze specjalnie stworzonego tarasu widokowego. Żubry pojawiają się tam w godzinach 9-11 i 16-18. Ich obserwacja jest z pewnością niesamowitą przygodą i atrakcją dla dzieci. Obcowanie z dzikimi zwierzętami zawsze uczy pokory i szacunku wobec natury. Te wspaniałe zwierzęta są główną atrakcją terenu, dla której przyjeżdżają ludzie z całej Polski, a nawet Europy. 

Nie tylko żubry

Okazuje się, że w obrębie całej Puszczy Boreckiej znajdują się liczne szlaki rowerowe. Można też wybrać się na spływ kajakowy i Łaźną Strugą udać się aż do rzeki Ełk. 

Kompleks leśny Puszczy Boreckiej znajduje się na północny wschód od Giżycka. Wolisko jest oddalone od niego o około 30 kilometrów. Łatwo więc w trakcie rejsu Szlakiem Wielkich Jezior zahaczyć o ten niesamowity, zielony zakątek. Można przyjechać tu samochodem, w okolicy zagrody stworzono wygodny parking. Przez Wolisko prowadzi znakowany szlak rowerowy, miłośnicy wypraw rowerowych mogą więc śmiało wybrać się i odwiedzić te wielkie, piękne zwierzęta.

Bezkonkurencyjny król lasu

Spotkanie z królem lasu to marzenie wielu osób, które pasjonuje natura- warto więc zaplanować tu przystanek. Puszcza Borecka to malowniczy zakątek, dziki las (głównie grądowy i bór) porastający torfowiska. Okolice polodowcowych jezior i wzgórza w okolicy- Diablą Górę, Górę Lipową i Górę Gęsią. Te niesamowite lasy od pradawnych czasów słynęły z mnogości występującej tu fauny. Można tu spotkać jenoty, żbiki, sarny, wilki, kuny leśne, piżmaki, lisy, borsuki, jelenie, dziki, a nawet łosie. Największą jednak atrakcją pozostają bezkonkurencyjnie żubry. 

Historia tego ogromnego kompleksu leśnego, którego część objęta jest ścisłą ochroną jako rezerwat przyrody, sięga pradawnych czasów. Łatwo sobie wyobrazić czasy, w których Galindowie, inne pruskie plemiona zamieszkiwali te tereny, budowali swe gospodarstwa i domy na palach oraz czcili te święte miejsca, jeziora i bory. Świadczą o tym, chociażby, nazwy wzgórz, które porasta puszcza. Powierzchnia całej puszczy zajmuje teren aż 230 hektarów. Wzdłuż cieków wodnych i źródlisk powstają wilgotne lasy łęgowe, zaś w okolicy jezior- olsowe. Zachodnia część puszczy to przeważnie bór. Cały kompleks jest niezwykle bogatym i obfitym w runo terenem. Zdecydowanie warto odwiedzić okoliczne jeziora polodowcowe i leśne zakątki, w których czasem można nawet znaleźć wygodne ławeczki i gotowe do biwakowania miejsca. Zagroda żubrów – Wolisko koło Giżycka musisz odwiedzić to miejsce !

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl