tagi:
date 27.06.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Ryn – wydarzenia i imprezy w 2020 roku

Ryn wydarzenia i imprezy w 2020 roku

Ryn to urocze miasteczko położone w samym centrum Krainy Wielkich Jezior. Skradło serce już niejednemu żeglarzowi. Otoczone wzgórzami, otulone wodą, nad którą unosi się zapach tajemnicy i pradawnych czasów. To miejsce na wskroś przesiąknięte historią, dlatego co roku organizowanych jest to sporo ciekawych wydarzeń. Być może i w tym roku odbędą się cyklicznie organizowane imprezy i festiwale. Poznajmy zatem temat Ryn – wydarzenia i imprezy w 2020 roku.

Miasteczko przesiąknięte historią i mistycyzmem

Ryn jest bardzo wyjątkowym miejscem. Przenikają się tu relikty dawnych czasów z wielu różnych kultur. Tajemniczy i mistyczni Galindowie, którzy wznosili tu swoje osady i kopce strażników. Krzyżacy ze swym ogromnym zamkiem, żeglarze z różnych epok, którzy co roku niosą wraz ze sobą historie swoich przygód. Jego atrakcyjne położenie  w samym centrum pojezierza i idealne warunki geograficzne. Ryn leży pomiędzy dwoma jeziorami, co tworzy idealne warunki obronne, spowodowały, że od wieków miasteczko to cieszy się dużą popularnością i przyciąga do siebie ludzi.

Pradawne rytuały Galindów

Galindowie byli jednym z 11 plemion pruskich, którzy zamieszkiwali malownicze okolice Mazur. Od czasów epoki żelaza, czyli od V w. p.n.e, aż do średniowiecza, kiedy na te ziemi przybyli Krzyżacy. Był to lud bardzo tajemniczy, nie uznawał pojęcia boga. Galindowie czcili święte gaje, jeziora i wszystkie stworzenia jako boskie. Prusowie czcili przede wszystkim dwa bóstwa- Perkuna – władcę nieba oraz Kurke- bogini urodzajów. Nie wznosili świątyń, a swe obyczaje dopełniali w obecności świętych dębów, które czcili, lub też lip- ich żeńskiego odpowiednika. Czcili swoje święte miejsca do tego stopnia, że z gajów nie wycinano drzew, a w jeziorach nie wyławiano ryb. Ze względu na to, że Galindowie byli ludem, który nie uznawał walki, ich ziemi stopniowo wyludniła się i porosła lasem.

Krzyżackie czasy

Krzyżacy, którzy tu przybyli w IV wieku, byli bardzo zauroczeni byli tym pięknym miasteczkiem, które przypominało im rodzinną uroczą Nadrenię. Postanowili nazwać je Ryn na jej cześć i ku jej pamięci. Mało tego, wznieśli tu wielki zamek (drugi co do wielkości w Polsce), który stał się nawet komturią. Dziś znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel ze SPA, który organizuje różne wydarzenia.

Co się będzie działo w Rynie w 2020 roku?

Zobaczmy zatem co skrywa temat – Ryn – wydarzenia i imprezy w 2020 roku. Przede wszystkim cała sytuacja z imprezami plenerowymi będzie podporządkowana koronawirusowi i rygorom narzuconym przez rząd. Część imprez jest przesunięta, inne po prostu będą odwołane. Warto być na bieżąco  i trzymać rękę na pulsie. Na jakie wydarzenia możemy liczyć? 

W lipcu odbywają się Dni Rynu organizowane przez Ryńskie Centrum Kultury. Podczas niego organizowany jest  jarmark produktów regionalnych i rękodzielniczych. Również różnego rodzaju koncerty, wernisaże, spektakle i występy, promujące lokalnych (i nie tylko)  artystów. 

Sierpień to miesiąc, w którym co roku odbywa się Festiwal Kultury Średniowiecza Masuria. Podczas którego w cieniu wielkiego zamku odbywają się turnieje rycerskie, pokazy tańca średniowiecznego, pokazy kusznicze, a także wspólne pieczenie podpłomyków. 

Także co roku w sierpniu odbywa się Ryńskie Smalcowanie z Ogórczeniem, którego organizatorem jest Regionalny Park Edukacji, Kultury i Turystyki. Królem i królową tego festynu kulinarnego są ogórek i smalec. Co roku odbywa się tu też konkurs na fraszkę kulinarną. To także miejsce przeróżnych degustacji, konkursów i występów folklorystycznych. 

Na przełomie sierpnia i września zawsze odbywają się gminne dożynki, święto plonów. Podczas których także można zapoznać się z lokalną tradycją i obyczajami lokalnych rolników. 

Nietypową inicjatywą jest Niedziela Cittaslow – ostatnia niedziela września, którą międzynarodowe stowarzyszenie Cittaslow wyznaczyło na promocję spokojnego, miejskiego życia, celebrowania chwili oraz spotkania mieszkańców i gości. Miasto co roku organizuje wydarzenia z tej okazji- gry miejskie, koncerty, jarmarki. 

Także i wodniacy mogą liczyć na ciekawe eventy. W lipcu zwykle odbywają się Ryńskie Regaty o Puchar prezesa Ekomariny, zaś pod koniec sierpnia ma miejsce Żeglarskie Grand Prix Mazur, kto wie, czy w tym roku Ryn także będzie gospodarzem finału?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl