tagi:
date 22.05.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Jezioro Niegocin – atrakcje na Mazurach

jezioro niegocin

Wybrzeże Jeziora Niegocin kryje w sobie mnóstwo krajoznawczych atrakcji, które mogą okazać się prawdziwym eldorado dla spragnionych mocnych wrażeń turystów. Ten wytopiskowy akwen należący do grupy jezior morenowych już od lat słynie z niebywałych atrakcji turystycznych, które nęcą nie tylko polskich globtroterów, ale także gości z zagranicy. Zanim jednak przejdziemy do szczegółowego opisywania poszczególnych atrakcji, warto zapoznać się z najbardziej istotnymi danymi na temat Jeziora Niegocin. Nazwa ta jest spolszczoną wersją niemieckiego określenia Negothin zasugerowanego przez średniowiecznego kronikarza Piotra z Duisburga.

Krótka charakterystyka Jeziora Niegocin

Początkową uwagę turysty z pewnością przykuje specyficzny kształt jeziora. Opisywany akwen śródlądowy cechuje się sporą liczna zagłębień oraz płycizn. Całe szczęście brzegi tego zbiornika wodnego są zazwyczaj niskie, co w znacznym stopniu ułatwia wszelkiego rodzaju inicjatywy rekreacyjne. Jezioro Niegocin klasyfikuje się jako trzecie co do wielkości w Krainie Wielkich Jezior mazurskich. Jego całkowita powierzchnia to około 26 kilometrów kwadratowych.

Warto jednak przy okazji podkreślić, że z uwagi na charakterystyczny nieregularny kształt akwenu linia brzegowa wynosi około 35 kilometrów. Ważnymi miejscowościami usytuowanymi w pobliżu akwenu są miast Giżycko (na północnym brzegu) oraz wioska Wilkasy (na wschodnim nadbrzeżu).

6 największych atrakcji nad jeziorem Niegocin

Wioska Surfów – Wilkasy

wioska surfow wilkasy - jezioro niegocin atrakcje

Okolice Jeziora Niegocin są wprost wymarzonym rejonem do spędzania aktywnego wypoczynku. Abyśmy mogli poczuć rześki posmak prawdziwej przygody, warto odwiedzić Wioskę Surfów zlokalizowaną w miejscowości Wilkasy. Wspomniane centrum rekreacyjne kieruje swoją ofertę zarówno dla osób, które dopiero pragną zainicjować swój rozwój w zakresie sportów wodnych, jak i doświadczonych zapaleńców windsurfingu, kitesurfingu oraz skimboardingu. W portfolio ośrodka znajdują się nie tylko konwencjonalne kursy sportów wodnych, ale również familijne wakacyjne półkolonie.

Twierdza Boyen w Giżycku

twierdza boyen

Z urokliwej wsi Wilkasy przenieśmy się na chwilę – przynajmniej oczami naszej wyobraźni – do nie mniej bajecznej miejscowości Giżycko. To właśnie tam zwiedzić można majestatyczną twierdzę Boyen. Sam prezentowany obiekt stwarza niezwykle szerokie możliwości różnorodnej
eksploracji. Ciemne korytarze oraz enigmatyczne piwnice zachwycają nie tylko dzieci, ale także rozpalają do czerwoności imaginację turystów przybyłych z różnych zakątków świata. Sama forteca wyróżnia się między innymi wspaniale zachowanymi murami obronnymi bastionami z
dedykowanymi strzelnicami
. Warownia dysponuje także kaponierą, w której to turyści mają okazję zjeść ciepły posiłek.

Wyspa Miłości na jeziorze Niegocin

Jednym z ciekawszych miejsc, do jakich można dopłynąć statkiem lub wyczarterowanym jachtem jest Wyspa Grajewska Kępa, zwana także Wyspą Francuską lub Wyspą Miłości. Nazwa opisywanego ostrowia wynika z pewnego podania, które opisuje namiętny – choć zupełnie niespodziewany – romans wycofujących się francuskich wojaków i pięknej – choć niezdecydowanej w obliczu swoich miłosnych dylematów – nieznajomej Anorty. W 1997 reprezentanci jednostki administracji francuskiej Loir-et-Cher zdecydowali się ufundować niezwykle estetyczną tablicę wychwalająca bohaterstwo krajanów.

Wieża Ciśnień w Giżycku

wieza cisnien gizycko - jezioro niegocin atrakcje

Po ekscytującym rejsie wokół Wyspy Miłości wróćmy na chwilę do Giżycka. To właśnie tam znajduje się słynna Wieża Ciśnień. Na liście najważniejszych atrakcji zlokalizowanych w okolicach Jeziora Niegocin nie mogło zabraknąć tego wyśmienitego punktu widokowego. Choć początkowo obiekt ten służył zgoła innym celom, w tej chwili jest on przede wszystkim mekką dla przybywających do Giżycka turystów, którzy pragną podziwiać panoramę miasta i rozległego akwenu. W tym niezwykle zadbanym miejscu można również podziwiać wiele sugestywnych eksponatów. Oczywiście poza typową rozkoszą dla ducha znajdzie się także coś dla ciała. Na przedostatniej kondygnacji znajduje się starannie zaaranżowany lokal gastronomiczny, w którym można rozgrzać się gorącym naparem i delektować smakowitym deserem.

Most obrotowy w Giżycku

most obrotowy gizycko - atrakcje jezioro niegocin

Oczywiście pozostając w Giżycku, nie sposób zignorować mostu obrotowego, który bez żadnego cienia wątpliwości jest unikatowym zabytkiem techniki. Specyficzny rytuał otwierania i zamykania mostu w okresie letnim przyciąga liczne rzesz turystów z całego świata. Podczas wizyty na Moście Obrotowym w Giżycku można nacieszyć swoje oczy nie tylko sugestywnymi widokami tudzież nietuzinkowymi statkami, które kursują w tej okolicy. Istnieje także możliwość zamówienia przewybornych potraw skomponowanych na bazie ryb.

Wykopaliska archeologiczne w Bogaczewie

Na południowym zachodzie Jezioro Niegocin przechodzi w Jezioro Boczne. Pojawia się w tym momencie oczywiste pytanie: dlaczego ten zdecydowanie mniejszy akwen również wzbudza niesłabnące zainteresowanie turystów? Otóż na terenie zlokalizowanej na zachodnim brzegu jeziora miejscowości Bogaczewo znajduje się cenne wykopalisko archeologiczne, które stało
się niezawodnym źródłem wiedzy dla badaczy kultury bałtyjskiej okresu rzymskiego.

1/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl