tagi:
date 01.05.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Czarter jachtów – wszystko, co musisz wiedzieć

czarter jachtow

Czarter jachtów jest określeniem, które doskonale zna niejeden miłośnik żeglarstwa. Zasadniczo, za czarter jachtu zwykło się uważać umowę pomiędzy osobą czarterującą łódź żaglową a armatorem, czyli pomiotem odpowiedzialnym za zarządzanie jachtami w marinie. W tym artykule postaramy się zgłębić różne zagadnienia i dylematy, które towarzyszą czarterowi jachtu.

Ogólna charakterystyka czarteru jachtów

Zapotrzebowanie na usługi w zakresie czarterowania jachtów wynikło z faktu, że niewielu miłośników żeglarstwa stać na wykupienie jachtu na własność. Trzeba także zdawać sobie sprawę z faktu, że wiąże się to także ze sporymi kosztami alternatywnymi. Mankamentem kupna łodzi żaglowej są stałe wydatki, które generuje bieżąca konserwacja oraz utrzymanie łodzi.

Powróćmy jednak do tematyki czarteru. Wynająć jacht możemy bowiem nie tylko u jego właściciela tudzież armatora, ale także w profesjonalnej firmie. Przykładem takiej firmy jest nasz serwis naczarter.pl. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić, chociażby niezwykle bogatą paletę dostępnych jachtów oraz lokalizacji rozproszonych na całej kuli ziemskie. Oczywiście w naszej decyzji powinniśmy doprecyzować także wszystkie ważniejsze niuanse, takie jak na przykład liczbę osób, okres wypożyczenia łodzi, typ jachtu oraz miejsce odbioru jachtu.

Diabeł tkwi w szczegółach – na jakie aspekty organizacyjne szczególnie uważać podczas czarteru jachtu?

Aby nasze wynajęcie jachtu przebiegało bezproblemowo, warto zastosować się do paru uniwersalnych wskazówek. Przede wszystkim należy przestrzegać godziny zdania jachtu. Wszelkie opóźnienia mogą się z jednej strony wiązać z dodatkowymi kosztami, z drugiej natomiast – taki stan rzeczy może być dotkliwy dla ekipy, która jako dalsza w kolejności wyczarterowała jacht i która z niecierpliwością na niego czeka.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest stan wyposażenia. Oczywiście jachty udostępniane przez wyspecjalizowane firmy są niezwykle zadbanie, jednakże warto zachować ostrożność. Szczególnie podatne na uszkodzenia i ewentualne zagubienie są najmniejsze i najbardziej delikatne części takie jak na przykład szekle oraz korba.

Patent a kwestia czarteru jachtu

Podejmując decyzje o czarterze jachtu wato zadać sobie pytanie, czy nasza załoga może poszczycić się sternikiem lub inną osobą dysponującą stosownymi uprawnieniami. Pocieszającym faktem z perspektywy osób bez patentu, ale posiadających umiarkowane doświadczenie żeglarskie, są przepisy z 2008 roku. Wydane wtedy akty legislacyjne przewidują możliwość żeglowania dla osób bez uprawnień. W takim wypadku istnieją jednak dość silne obostrzenia. Osoby takie mogą wykorzystywać jedynie łodzie żaglowe o długości całkowitej co najwyżej 7,5 metra oraz jachty motorowe, których główny silnik ma moc 13 koni mechanicznych.

Ubezpieczenie a czarter jachtu

Zazwyczaj wynajmowane jachty objęte są ubezpieczeniem CASCO oraz OC o wysokości przekraczającej wysokość kaucji. Co istotne, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ubezpieczenia kaucji. Jeśli zdarzy nam się kryzysowa sytuacja – możemy wtedy zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami dokonanych na przykład nieumyślnie uszkodzeń osprzętu.

rejs jachtem
rejs jachtem

Kryteria, jakie warto uwzględnić przy wyborze czarteru

Wybierając konkretny czarter, warto zastanowić się nad konkretnymi aspektami. Taka strategia pozwoli nam z pewnością wybrać opcję, która najlepiej wpisuje się w nasze potrzeby.

Wielkość załogi i wybór osoby kierującej jachtem

Pojemność łodzi żaglowej jest niezwykle istotnym kryterium. W jachcie może znajdować się od jednej do pięciu kabin. Kabiny z kolei są z reguły 2-osobowe. Natomiast mesa – jachtowy salon – jest w stanie pomieścić maksymalnie dwie osoby. Wobec powyższego maksymalna ilość osób w jachcie wynosi 12.

Z uwagi na postępującą w Polsce deregulację, która nie ominęła również żeglarstwa, kapitan jachtu może obyć się bez adekwatnych uprawnień. Jeśli jednak chcemy w pełni zasmakować smaku żeglarskiej przygody, warto powierzyć prowadzenie jachtu sternikowi lub skipperowi.

Uśredniony poziom kompetencji załogi ma z kolei znaczenie przy wyborze jachtu o konkretnej wielkości. Mniejszy jacht — z uwagi na swoje usprawnienia — będzie najbardziej odpowiedni dla osób, które dopiero inicjują swoją przygodę. W przypadku otwartego morza i oceanu wato postawić na katamaran. Jest on bowiem najbardziej przyjazny dla ludzi podatnych na chorobę morską.

Rodzaj żeglugi

Kwestia wyboru konkretnego typu żeglugi zależy od rodzaju jachtu i doświadczenia załogi. Jachty sportowe zapewniają najszybsze tempo podróży, podczas gdy te hotelowe i turystyczne – najspokojniejsze. Złotym środkiem w tej kwestii wydają się łodzie sportowo-turystyczne, które zapewniają kompromis pomiędzy sugestywnymi wrażeniami a bezpieczeństwem.

Preferowany zbiornik wodny

Czarterowana łódź powinna być zaadaptowana do konkretnych potrzeb, jakie implikuje żegluga śródlądowa lub morska. Na szczęście w tym aspekcie możemy liczyć na kompetentne wsparcie armatora lub firmy czarterującej.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl