tagi:
date 25.05.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Cumowanie na dziko – co musisz wiedzieć?

cumowanie na dziko

Cumowanie na dziko to idealny wybór dla żeglarzy, którzy nie przepadają za gwarnymi portami. Jeśli planujemy wakacje na Mazurach i chcemy wyczarterować jacht, to opcja postoju “na dziko” zagwarantuje nam spokojny wypoczynek na łonie natury. Na każdym mazurskim jeziorze powinniśmy bez problemu znaleźć miejsce, w którym będziemy mogli “zacumować na dziko”

Cumowanie na dziko – zasady kotwiczenia i cumowania

Jeśli zdecydowaliśmy zaparkować “na dziko”, to koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych elementów. Przede wszystkim istotne jest dno jeziora. Szerokim łukiem należy omijać kamieniste brzegi, ponieważ mogą uszkodzić kadłub jachtu. Powinniśmy wybierać miejsca, gdzie dno jeziora oraz brzeg jest piaszczysty

Gdzie cumowanie na dziko jest zabronione?

  • obszary zaliczane do rezerwatów przyrody / parków narodowych
  • trzciny będące miejscem lęgowym dla ptaków i zwierząt
  • tereny prywatne
  • strefy ciszy
  • obszar Natura 2000

Warto wiedzieć, że także zakazane jest cumowanie do drzew – za ten proceder możemy dostać mandat. 

Jak cumować na dziko?

Jeśli planujemy postój na dziko, warto zaopatrzyć się w tzw. świder, wkręt do cumowania. Jest to bardzo praktyczne akcesorium, koszt to ok.150 zł. Substytutem może być także zwykły palik wbity w ziemię, do którego możemy przywiązać cumę.

Podczas podchodzenia do brzegu należy to robić bardzo wolno i delikatnie, mając uniesioną płetwę sterową, miecz oraz silnik. Gdy będziemy w odległości ok. 15 metrów od brzegu należy wyrzucić kotwicę. W trakcie manewru powinna być zaangażowana cała załoga. Warto wydelegować jednego załoganta na dziób, aby podczas cumowania kontrolował np. pagajem głębokość i ryzyko otarcia się o dno, gałęzie lub inne przeszkody. Musimy także patrzeć do góry, ponieważ zdarza się także masztem zahaczyć o gałęzie drzew. Idealnie do cumowania na dziko nadają się jachty o niskim zanurzeniu np. Antila 24.

Zachowajmy kulturę podczas „postoju na dziko”

Powinniśmy pamiętać o poszanowaniu natury i zachowaniu porządku. Wielu żeglarzy niestety pozostawia po sobie “pamiątki” w postaci śmieci lub pustych butelek. Nie zakłócajmy ciszy i nie bądźmy uciążliwi dla zwierząt oraz innych ludzi. Pamiętajmy, żeby ogniska rozpalać w zabezpieczonych, specjalnie przeznaczonych do tego miejscach.

Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl