tagi:
date 21.03.2020
date 0 komentarzy
Prev Wróć

Giżycko – polska stolica żeglarstwa

gizycko-kanal

Giżycko to niewielkie, bo liczące około 30 tysięcy mieszkańców miasto, położone w województwie warmińsko – mazurskim. Ta urokliwa miejscowość leżąca między jeziorami Niegocin i Kisajno, co roku przyciąga nie tylko turystów z Polski, ale także z zagranicy. Jedno z głównych miast portowych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Giżycko, czyli stolica żeglarstwa w Polsce to miasto, w którym żeglarski klimat czuje się z daleka. Zarówno w licznych portach, gwarnych knajpkach przy molo, rozśpiewanych tawernach czy restauracjach, w których turyści chętnie próbują świeżej ryby, wprost z okolicznych jezior. Miasto przyciąga wyjątkowymi atrakcjami turystycznymi,  a w nich zabytkowym mostem obrotowych nad Kanałem Łuczańskim. Ręcznie otwierany, na zmianę dla ruchu wodnego i drogowego – organizuje komunikację w całym mieście. Warto zapoznać się z godzinami jego otwarcia, zarówno przed wjazdem do samego Giżycka, jak i przed wypłynięciem w rejs. Sam most stanowi nie tylko wizytówkę Giżycka, ale również unikat na skalę europejską

most obrotowy gizycko
Most obrotowy w Giżycku

Co jeszcze warto zobaczyć w Giżycku?

Z całą pewnością miłośników historii zainteresuje Twierdza Boyen, niegdyś zamieszkiwana przez żołnierzy broniących miasto, dziś jest obiektem udostępnionym dla zwiedzających, w którego wnętrzu utworzono muzeum. Na uwagę zasługuje kształt Twierdzy, który zaprojektowano na wzór sześcioramiennej gwiazdy. Niewielkie, prywatne muzeum zwiedzimy również w Wieży Ciśnień, na której szczycie zorganizowano taras widokowy z panoramą  rozpościerającą się na jezioro Niegocin. Odwiedzający mają możliwość napić się filiżanki kawy w funkcjonującej tam kawiarni „Z Widokiem”.

Pasjonatom lotnictwa podpowiadamy, że wieża stanowi doskonały punkt do obserwacji pokazów lotniczych „Mazury Airshow”, co roku organizowanych w sierpniu. Wieża funkcjonuje sezonowo, otwarta jest  od maja do września, a wstęp na nią jest bezpłatny. Podążając śladem historii, grzechem byłoby nie zwiedzieć średniowiecznego zamku krzyżackiego. Zamek zlokalizowany jest nieopodal wspomnianego Kanału Łuczańskiego. Oferuje podróżnym nie tylko możliwość zwiedzania, ale także rezerwacji pokojów w hotelu St. Bruno, którego standard przygotowano nawet dla najbardziej wymagających przyjezdnych.

Giżycko dla aktywnych

Zdawałoby się spokojne miasteczko wybudza się z zimowego snu już z początkiem maja, kiedy to pierwsi pasjonaci sportów wodnych przybywają na Mazury, by wziąć udział w organizowanych, co roku regatach i paradach jednostek. To wtedy na akwenach wodnych coraz częściej podziwiać możemy jachty, których szczyt sezonu nadejdzie w lipcu i sierpniu.

rejs po mazurach

W Giżycku liczne firmy czarterowe udostępniają swoją flotę nie tylko doświadczonym żeglarzom z patentem żeglarskim ale także i tym, którzy swoich sił będą próbować po raz pierwszy. Dla tych doskonałym rozwiązaniem są zorganizowane rejsy, nad których bezpieczeństwem czuwa przeszkolony sternik bądź jachty motorowodne, które śmiało można czarterować bez uprawnień. Chociaż trudno zaprzeczyć, że żeglarstwo jest najpopularniejszym sportem wodnym uprawianym na Mazurach, to pojeździmy tutaj też na skuterach lub nartach wodnych.

narty wodne

Giżycko to doskonałe miejsce do wypożyczenia quadów, jazdy konnej czy przemierzenia tras rowerowych. Szukających relaksu i kąpieli słonecznej zapraszają strzeżone kąpieliska. Z kolei na długie, leniwe spacery z rodziną, warto wybrać się na molo. Jest ono nie tylko doskonałym punktem widokowym, ale także miejscem organizacji festynów i konkursów, które z pewnością ucieszą najmłodszych. Idealnym pomysłem na rodzinny wypad z dziećmi, mogą okazać się odwiedziny w Parku Linowym Wiewiórka, gdzie czeka na nas 60 przeszkód, a w tym przejazdy linowe nad jeziorem.  Co roku w sezonie letnim odbywają się tutaj liczne imprezy. Wspomniane pokazy Mazury AirShow, największy festiwal hip-hopowy w Polsce, czyli Mazury Hip Hop Festiwal.

Fanów motoryzacji przyciąga Parada Motocykli, a dla żeglarzy ważnym wydarzeniem jest Giżycki Tydzień Żeglarski. Coroczną imprezę organizuje również Twierdza Boyen, na której możemy zobaczyć historyczne inscenizacje lub przejść się po jarmarku.

Liczne regaty, pikniki rodzinne, festiwale piosenek szantowych, wyścigi kolarskie czy maratony, to wszystko tworzy niepowtarzalną atmosferę Giżycka, które z całą pewnością stanowi warte odwiedzenia miejsce, zarówno na weekendowy wypad czy zorganizowany urlop wakacyjny.

ognisko na mazurach
Rate this post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*

*

*

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl