Czarter jachtów
Regaty Twister Cup

Regaty Twister Cup

Regaty z naczarter.pl
2024
Port Royal Giżycko
Sprawdź

Regaty Twister Cup

Regaty z naczarter.pl
2024 Port Royal Giżycko
Sprawdź

Najlepsze porty

Pogoda

Weather icon
Ciśnienie

hPa

Wiatr

m/s

Zachmurzenie

%

Wilgotność

%

Aktualności

Koncerty żeglarskie przyciągają co roku tysiące wodniaków, odbywają się najczęściej w …
Wybierając się na żagle ze swoimi pociechami, pamiętaj że Mazury kryją wiele zakątków …

Czarter Mazury  to fraza, dzięki której szybko odnajdziesz nas w wyszukiwarce. Znajdź czarter jachtu w  Giżycku  i płyń w niezapomniany rejs po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Modele jachtów żaglowych dostępne w naszej ofercie to  Antila 33 Twister 26  oraz  Tes 32 Dreamer . W przypadku, gdy interesuje Cię wynajem jachtu motorowego  bez patentu  odwiedź zakładkę  houseboat Mazury , znajdziesz tam takie modele łodzi motorowych jak  Stillo 30  oraz  Nautiner 40 Czarter jachtów na Mazurach  to w czasach pandemii najbezpieczniejszy sposób na urlop. W przypadku  jachtów motorowych  znamienitą większość z nich można wynająć  bez posiadania patentu  motorowodnego. Łodzie typu  houseboat  są bezpieczne i dość łatwe w prowadzeniu nawet po kilku godzinnym szkoleniu. Warto jednak przed wypłynięciem z portu zapoznać się z aktualną prognozą pogodą i w razie jakichkolwiek wątpliwości zostać w portowej tawernie. W takim miejscu bardzo często można się "spotkać" z muzyką na żywo i poznać ludzi o podobnych zainteresowaniach. Nie od dziś przecież wiadomo, że wystarczy raz wejść na pokład jachtu i już nigdy nie zapomni się błogiego kołysania wśród fal. Wielkie Jeziora Mazurskie to idealne miejsce do rozpoczęcia żeglarskiej przygody z wiatrem i falą.

Wynajem jachtu online

Za pomocą kilku kliknięć możesz wynająć jacht żaglowy lub łódź motorową na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Porównaj oferty wielu Armatorów. Znajdziesz tu wiele ofert last minute. Niektóre szybkie jachty motorowe przystosowane są do holowania narciarza lub obiektów latających. Prowadzenie takiej łodzi wymaga posiadania patentu sternik motorowodny oraz dodatkowo licencji na holowanie narciarza i obiektów latających. Czytaj więcej

Giżycko  nazywane stolicą żeglarstwa śródlądowego to miejscowość nad WJM, w której znajdziecie tysiące  jachtów żaglowych  i łodzi motorowych gotowych do wynajęcia. Nasza strona ma ułatwić ten proces. Umożliwia ona  rezerwację jachtu  i wpłacenie zaliczki za pomocą kilku, dosłownie kilku kliknięć.

 

Dlaczego czarter jachtów na Mazurach staje się coraz bardziej popularny?

Wielkie Jeziora Mazurskie przyciągają każdego roku tysiące turystów z kraju i zagranicy. Jedni z nich biorą udział w wycieczkach autokarowych, drudzy wynajmują domek lub rozbijają namiot nad jeziorem, a jeszcze inni przemieszczają się rowerem lub kamperem.

Duży ruch turystyczny, zwłaszcza w sezonie letnim nie może jednak dziwić. Mazury to wyjątkowy nie tylko w skali Polski, ale i całej Europy kompleks większych i mniejszych jezior otoczonych lasem. Wyjątkowa przyroda, bogata fauna i flora, niespotykane nigdzie indziej krajobrazy. Wszystko to razem pozwala odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i związanych z życiem w nim spraw.

Mazury  są jednak przede wszystkim największym ośrodkiem sportów wodnych w Polsce. Na jeziorach odbywają się kursy żeglarskie i motorowodne, zorganizowane rejsy łodzi żaglowych i motorowych oraz krótkie wycieczki.

Ponieważ coraz większa liczba osób chce spędzać wolny czas aktywnie, powstała ogromna flotylla jednostek czarterowych. W ostatnich latach czarter jednostek motorowych i żaglowych stał się na Mazurach niezwykle popularny. Tysiące  wodniaków  przyjeżdża tam, by zasmakować żeglarskiej przygody.

 

Czarter jachtów motorowych Mazury

Jeszcze kilka lat temu Mazury spora część Polaków kojarzyła z bielą żagli i znanym filmem Romana Polańskiego "Nóż w wodzie". Jednak od czasów powstania filmu minęło wiele lat i świat się zmienił. Zmieniły się także Mazury. Nie ma już jachtów żaglowych pozbawionych napędu (z wyjątkiem wiatru i mięśni załogi). Coraz częściej obok nowoczesnych  jachtów żaglowych  pływają po Mazurach szybkie  łodzie motorowe  oraz houseboaty. Poziom komfortu oferowany przez nowoczesne jachty jest nieporównywalny z tym sprzed 50 lat. Wyposażenie łodzi motorowych jest niezwykle bogate. Niemal każda łódź wyposażona jest w łazienkę, WC, ciepłą wodę, ogrzewanie, zamykane kabiny oraz odpowiednio wyposażoną kuchnię i lodówkę. Łódź napędza niezawodny, cichy i  ekologiczny silnik  zaburtowy oraz ster strumieniowy.

Jachty motorowe zabierają na pokład najczęściej 4-8 osób załogi.

Na potrzeby amatorów sportów wodnych rozwinęła się także infrastruktura lądowa. Każdy większy port na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, jak Giżycko, Mikołajki, Sztynort, Piękna Góra dysponuje nowoczesnymi miejscami postojowymi wyposażonymi w przyłącza wody i prądu. W marinie tawerna żeglarska, sklep spożywczy, często także sklep żeglarski. Łazienki i inne udogodnienia, których stan i czystość nie budzą najmniejszych zastrzeżeń. Nowoczesna  infrastruktura turystyczna  i bogata oferta dla gości jest dodatkową zachętą, by odwiedzić Mazury.

 

Jachty żaglowe na Mazurach

Niemal każdemu Polakowi jeziora mazurskie kojarzą się z bielą żagli. Zanim Mazury zostały zdominowane przez łodzie motorowe, na szlaku Wielkich Jezior można było oglądać tylko jednostki żaglowe i kajaki. Ale czas płynie, a świat się zmienia. Współczesne  jednostki żaglowe  w niewielkim tylko stopniu przypominają te sprzed 50 a nawet tylko 20 lat. Łodzie z roku na rok stają się większe, bezpieczniejsze i bardziej komfortowe. Bogate wyposażenie obejmuje silnik zaburtowy lub stacjonarne, żagle zwijane na rolerze, łazienkę, w której jest ciepła i zimna woda, WC. Jachty są ogrzewane, a dla uatrakcyjnienia rejsu po Mazurach na pokładzie instaluje się sprzęt nagłaśniający i telewizory plazmowe. Nowoczesna łódź żaglowa zapewnia załodze maksymalny komfort, a przy tym jest bezpieczny. Generalnie jednostki żaglowe są mniej wygodne od motorowych i uzależnione od sił natury - wiatru. Jednak żeglowania w ciszy, łopotu żagli i plusku fali, których nie zakłóca warkot silnika nic nie zastąpi. Czarter jachtów nie rozwija się tak dynamicznie jak motorowych, ale jego popularność również rośnie z roku na rok.

 

Jak można wyczarterować jacht?

Czarter jachtu motorowego jest na ogół bardzo łatwy. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać frazę: " czarter jachtów motorowych na Mazurach ", "jachty motorowe Mazury" albo "jacht żaglowy Mazury", by znaleźć setki różnorodnych propozycji. Jachty motorowe dostępne na wynajem, to łodzie od 3-4 metrów po prawdziwe pływające rezydencje (motorowa barka do wynajęcia), których długość całkowita przekracza 12 metrów! Z tej przebogatej oferty należy wybrać coś dla siebie, napisać e-mail, zadzwonić lub skontaktować z się z firmą czarterową w inny sposób i dopełnić formalności.

Podobnie wygląda czarter jachtu żaglowego. Jednak w tym przypadku do wynajęcia łodzi potrzebny będzie zwykle patent żaglarza jachtowego lub wyższy.

Wszystko warto jednak załatwić możliwie wcześnie. Czarter łodzi motorowych stał się bowiem na Mazurach tak popularny, że w sezonie na ogół nie jest możliwy wynajem łodzi "od ręki".

Warto zaznaczyć, że na ogół do czarteru jachtów motorowych nie są potrzebne żadne uprawnienia.

Ile kosztuje czarter jachtów na Mazurach?

Oferta firm oferujących czarter jachtów na Mazurach jest bardzo zróżnicowana. Cena czarteru zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich, to:

  • wielkość jachtu
  • rocznik
  • wyposażenie
  • termin czarteru

Oczywiście im jacht większy, tym zwykle cena wyższa. Rocznik także ma znaczenie. Firmy czarterowe dbają jednak o jakość i co kilka lat wymieniają flotyllę na nowe jednostki, albo też starsze jachty poddaje się generalnym remontom. Na cenę czarteru jachtów wpływa także wyposażenie. Im bogatsze i nowocześniejsze wyposażenie, tym cena wyższa. Co do terminu, to ceny rosną w okresie najwyższej popularności czarterów. Do takich okresów należy majówka, weekend Bożego Ciała i wakacje letnie. We wrześniu cena wynajmu wyraźnie spada. Ogólnie rzecz biorąc, czarter jachtów motorowych jest droższy niż żaglowych. Starsze jednostki żaglowe oferowane są do wynajęcia już od 150 zł za dobę, a duże nowoczesne jachty motorowe kosztują nawet 1700 zł/doba. Pomijając różnice w wyposażeniu i związany z tym komfort pływania, na ceny wpływ ma także fakt, że czarter jachtów motorowych na Mazurach rozwija się bardziej dynamicznie niż żaglowych.

 

Jak wygląda czarter jachtów w świetle przepisów?

Aktualne polskie przepisy stanowią, że na wodach śródlądowych jachtu motorowe o mocy silnika do 10 kW (13,6 KM) nie wymagają do prowadzenia żadnych uprawnień. Czarter bez patentu dotyczy także jachtów motorowych takich jak houseboaty. Są to jednostki motorowe o najwyższym standardzie mieszkalnym, których prędkość została konstrukcyjnie ograniczona do max. 15 km/h. Rynek wynajmu łodzi dostosował się do obowiązujących regulacji prawnych. Dlatego też w większości przypadków czarter łodzi motorowych na Mazurach możliwy jest bez patentu czy innych licencji. Patent sternik motorowodny potrzebny jest w większości przypadków tylko do wynajmu skuterów wodnych oraz szybkich łodzi ślizgowych.

Na wodach śródlądowych żeglowanie jachtami o długości 7,5 metra nie wiąże się z koniecznością posiadania licencji ani patentów. Jednak obecnie zdecydowana większość łodzi żaglowych oferowanych do czarteru na Mazurach, to łodzie o długości znacznie większej. Patent żeglarza jachtowego można uzyskać po 7-10 dniowym kursie zakończonym egzaminem. Żeglarz jachtowy ma prawo do prowadzenia jachtu żaglowego po wodach śródlądowych bez ograniczeń, bez względu na wielkość jednostki, powierzchnię żagli czy moc pomocniczego napędu mechanicznego. Może także prowadzić jachty o długości do 12 metrów po morskich wodach wewnętrznych (Zatoka Gdańska, Zalew Szczeciński i Zalew Wiślany) w porze dziennej, a na otwarty morzu do 2 mil morskich od linii brzegowej.

 

Jakie patenty i licencje wymagane są na Mazurach?

Czarter jachtów motorowych na Mazurach w większości przypadków możliwy jest bez patentu. Bez uprawnień możliwy jest wynajem jachtu motorowego houseboat oraz wszystkich jednostek o mocy silnika powyżej 10 kW (13,6 KM). W praktyce uprawnienia potrzebne są do wynajmu skuterów wodnych i szybkich jednostek sportowych.

Patent sternika motorowodnego można zdobyć po krótkim szkoleniu. Wiele firm oferuje szkolenie i egzamin w 2-3 dni, niektóre nawet w jeden dzień!

Warunkiem przystąpienia do egzaminu jest ukończenie 14 lat. Patent sternika motorowodnego jest dokumentem państwowym, który uprawnia do prowadzenia wszystkich jachtów motorowych na wodach śródlądowych oraz na morskich wodach przybrzeżnych w odległości do 2 mil morskich od brzegu.

Jednak w większości przypadków możliwy jest wynajem łodzi motorowej bez patentu.

Czarter łodzi żaglowych wiąże się na ogół z koniecznością posiadania patentu. Jednostki żaglowe do 7,5 długości można prowadzić bez uprawnień. Pozostałe wymagają od prowadzącego patentu żeglarza jachtowego lub wyższego.

 

Czym jest jacht motorowy typu  houseboat ?

Łódź motorowa houseboat, to dosłownie (i nie tylko) pływający dom. Jest to jednostka motorowa o najwyższym standardzie mieszkalnym i komforcie załogi. Jachty motorowe tego typu, dzięki specjalnej konstrukcji kadłuba zapewniają maksymalne wygody. Obszerne wnętrze mieści 2 lub 3 zamykane kabiny (kajuty) dwuosobowe. Dla podniesienia komfortu załogi na jachcie znajduje się mesa (salon), łazienka, WC, ciepła i zimna woda, ogrzewanie.

Także pokład jest obszerny i przystosowany do wypoczynku załogi w komfortowych, niekiedy wręcz luksusowych warunkach. Pokład słoneczny z dodatkowymi materacami, na którym można się beztrosko opalać. Na rufie platforma kąpielowa, drabinka ułatwiająca wychodzenie z wody etc.

Braki motorowe na wynajem napędza odpowiednio dobrany silnik przyczepny lub stacjonarny. Dla ułatwienia manewrów instalowany jest dziobowy, a niekiedy także rufowy ster strumieniowy. dzięki temu nawet wykonywanie manewrów portowych w ciasnej marinie stanie się dziecinnie proste.

Takie łodzie motorowe, dzięki obszernym zbiornikom wody i paliwa wyróżniają się także dużą autonomią pływania. Tankowanie można przeprowadzać tylko na zakończenie rejsu. Dzięki temu wieczorne postoje można spędzać w zacisznej zatoczce okolonej trzcinami zamiast gwarnej mariny i portowych tawern.

Wynajem łodzi houseboat możliwy jest bez patentu.

Formy wypoczynku na jachtach czarterowych

Żeglarstwo i sport motorowodny umożliwiają różne formy wykorzystania czasu wolnego.

Najczęściej popularne, to:

  • rejs na szlaku Wielkich Jezior
  • pływanie we flotylli
  • szkolenie stacjonarne
  • obóz wędrowny
  • wczasy rodzinne
  • regaty

Poniżej krótko scharakteryzujemy tylko te najczęściej spotykane.

 

Rejs po Wielkich Jeziorach Mazurskich

Rejs na szlaku Wielkich Jezior, to najczęstsza forma spędzania wolnego czasu na Mazurach. Czarter lodzi należy załatwić odpowiednio wcześnie. Liczba zainteresowanych osób jest tak duża, że najbardziej popularne modele są zarezerwowane na cały sezon już wiosną! Najczęściej wybierany termin, to oczywiście wakacje letnie. W tym okresie pogoda jest zwykle najlepsza, a oferta czarteru jachtów motorowych i żaglowych najbogatsza.

Przeciętnie rejs trwa tydzień i zaczyna się w sobotę. Po przejęciu jachtu, zapoznaniem z jego instalacjami, zaprowiantowaniem załoga oddaje cumy i wyrusza na mazurską wędrówkę.

Jachty żaglowe pływają generalnie tak, jak wiatr pozwala. Jeżeli jest flauta (bezwietrzna pogoda) sternik może uruchomić silnik i mknąć do celu. Jeżeli jednak wieje przeciwny wiatr, to trzeba mozolnie halsować. Ale amatorzy żeglowania lubią to i czerpią nawet z takiego mozolnego przebijania się pod wiatr wiele satysfakcji.

Przepisy ze względu na brak oznakowania zabraniają żeglowania po Mazurach w porze nocnej. Dlatego przed zmrokiem trzeba zawinąć do portu lub stanąć "na dziko". Obydwa rozwiązania mają swoje zalety (i oczywiście wady). Port, to gwarne miejsce, tłok i nie zawsze mile widziane sąsiedztwo. W zamian za to dostęp do wody i prądu, prysznice, toalety i nocne życie portowe. Biorąc jednak pod uwagę, że niemal wszystkie jachty mają obszerne zbiorniki na wodę i spore zapasy paliwa, to cumowanie w porcie nie jest konieczne co noc.

W zależności od preferencji załogi i pogody ustalana jest trasa rejsu.

 

Rejs we flotylli

Rejs we flotylli, to atrakcyjna propozycja żeglowania dla mniej doświadczonych sterników albo grupy znajomych, którzy chcą pływać razem. Pływając w grupie można liczyć na pomoc i radę innych kolegów. Widok innych jachtów z flotylli zwykle dodaje załodze animuszu. Także wspólne wieczory w tawernie czy przy ognisku nabierają innych barw. Sternicy i załogi mogą wspólnie ustalać trasę rejsu i organizować atrakcyjne wycieczki w "interior". Wiele firm oferuje czarter jachtów do pływania we flotylli.

Wczasy rodzinne na Mazurach

Wczasy rodzinne na pokładzie jachtu żeglującego po Mazurach to niewątpliwie bardzo atrakcyjna propozycja spędzenia wakacji letnich czy przedłużonego weekendu. W zależności od tego, jaka liczba osób będzie brała udział w rejsie, jej wieku, sprawności fizycznej i doświadczenia żeglarskiego należy dobrać jacht. Prowadzenie jachtów motorowych jest z reguły łatwiejsze niż żaglowych. Łodzie typu houseboat nadają się do takiej formy wypoczynku wprost idealnie. Na początku rejsu sternik przechodzi krótkie przeszkolenie z zakresu manewrowania i bezpieczeństwa. Ponieważ łódź wyposażona jest na ogół w silnik zaburtowy i ster strumieniowy, manewrowanie nią jest naprawdę łatwe. Dlatego rodzinom z małymi dziećmi i o niewielkim (lub żadnym) doświadczeniu należy zdecydowanie polecić wynajem jachtów motorowych. Mazury, to jednak nie jest Przylądek Horn ani Wielki Ocean Południowy. Mając niezbędne uprawnienia (patent żeglarza), trochę doświadczenia, dużo pokory wobec potęgi żywiołu i nie mniej szczęścia można wybrać jacht żaglowy. Łódź żaglowa oferuje zwykle mniejszy komfort mieszkalny niż motorowa, ale z drugiej strony koszt czarteru i eksploatacji (paliwo) jest z kolei niższy.

Podsumowanie

Czarter łodzi staje się w Polsce z roku na rok coraz bardziej popularną formą spędzania wolnego czasu. Liczba osób przemierzających mazurskie szlaki na pokładzie jachtu rośnie. Jeżeli uświadomimy sobie, że łódź jest jednocześnie:

środkiem transportu (przemieszcza się wraz z nami z miejsca na miejsce)

pływającym hotelem (miejsce do spania i dach nad głową)

restauracją/kuchnią/ stołówką

to uświadomimy sobie, że rejs po Mazurach, to nie tylko bardzo atrakcyjna i oryginalna, ale też całkiem ekonomiczna forma wypoczynku.

Dlatego:

Nie nad Bałtyk ani w góry lecz ruszajmy na Mazury!

Naczarter to nowoczesny system rezerwacji jachtów. Obecnie najwięcej ofert wynajmu łodzi znajdziecie Państwo w kategorii czarter jachtów Mazury . Za pomocą kilku kliknięć znajdziesz jacht żaglowy lub łódź motorową idealnie dopasowaną do potrzeb Twojej załogi.

Znajdziesz tu tylko rzetelne oferty, opublikowane przez solidnych Armatorów. Wynajmujesz jachty? Dołącz do nas i twórz z nami serwis Naczarter. Najbardziej popularnym obecnie typem jachtu jest houseboat . Te domy na wodzie, którymi możesz żeglować bez uprawnień - tzw. czarter bez patentu , zapewniają maksymalny komfort żeglowania. Przeglądaj tysięce ofert, a dzięki zaawansowanemu systemowi filtrowania oraz sortowania jachtów znajdź czarter, ktorego szukasz.

Zapisz sie do newslettera

I bądź na bieżąco z ofertami i promocjami

Kliknięcie ,,Wyślij" jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu oraz Polityki Prywatności Naczarter.pl